Archiwum konferencji
III Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka „Potrzeby jako współczesny determinant treści praw człowieka”
"Potrzeby jako współczesny determinant treści praw człowieka"
1 czerwca 2017 roku – III Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka „Potrzeby jako współczesny determinant treści praw człowieka”
Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, Uniwersytetem w Walencji (Hiszpania), Uniwersytetem Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Uniwersytet LUM w Cassamassima (Włochy), Uniwersytetem Studiów Międzynarodowych w Rzymie (Włochy) od lat organizuje Konferencje Praw Człowieka Za każdym razem wybierany jest temat, który koresponduje z aktualnymi problemami na świecie. W 2017 roku temat konferencji został przedstawiony następująco: Potrzeby jako współczesny determinant treści praw człowieka.
Dogmatyczne rozważania nad prawami człowieka w powiązaniu z ich historią stają się coraz mniej zrozumiałe zwłaszcza młodemu pokoleniu. Coraz większa część ponowoczesnego społeczeństwa zaczyna myśleć kategoriami potrzeb. Liczne partie polityczne budują swoją ofertę właśnie na definiowaniu i zaspakajaniu potrzeb społecznych. Stąd konieczne jest uczynienie interdyscyplinarnej refleksji nad wpływem potrzeb jednostki i społeczeństwa na zrozumienie treści praw człowieka.
Konferencja była kontynuacją wcześniejszej edycji 15 konferencji organizowanych w Olsztynie.
Na konferencję zgłosiło się prawie 80 uczestników, w tym 48 z kraju i 30 z zagranicy. Uczestnicy pochodzą z 14 uniwersytetów zagranicznych (6 państw) i 17 polskich. Liczba uczestników oraz reprezentowanych ośrodków krajowych i zagranicznych potwierdziła powagę tematu konferencji oraz potrzeby dyskutowania o prawach człowieka.
Po powitaniu gości przez Prorektora WSGE dr hab. Magdalenę Sitek wręczono złoty medal oraz nadano tytuł profesora honorowego WSGE profesorowi Sebastiano Tafaro – nauczyciela akademickiego Uniwersytetu w Bari, a jednocześnie wieloletniego przyjaciela WSGE.